Skaza moczanowa

Skaza moczanowa inna nazwa dna jest zaburzeniem metabolizmu polegającym na odkładaniu się kwasu moczowego w różnych tkankach i organach. Rozróżnia się dwie formy skazy moczanowej: trzewną i stawową. Forma stawowa jest na ogół uważana za formę chroniczną (przewlekłą), a trzewna za ostrą. Niektórzy autorzy podają, że wyjątkowo obie formy występują razem. Na ogół jednak choroba przybiera albo formę stawową, albo trzewną. W typowej formie trzewnej kryształki kwasu moczowego mogą odkładać się w okolicach stawów, nie są jednak widoczne w przeciwieństwie do formy stawowej, w której odkładające się w stawach kryształki są wyraźnie widoczne przez skórę. Forma trzewna ma najprawdopodobniej znacznie mniej bolesny przebieg, kończy się jednak szybką śmiercią ptaka. Forma stawowa jest przewlekła, nie kończy się szybko śmiercią, jest jednak bardzo bolesna.
Papużki faliste narażone są najbardziej na tą chorobę.
 
 
 
 
Forma trzewna

Odkładanie się kryształków kwasu moczowego jest związane z upośledzeniem funkcjonowania nerek i układu wydalniczego. Do skazy moczanowej mogą prowadzić zarówno przewlekłe jak i ostre choroby nerek, które z kolei mogą mieć różne przyczyny, m.in. infekcje, zakażenia grzybicze, zakażenia mykotoksynami, zatrucia, brak wody, wysoko proteinowa (wysokobiałkowa) dieta z równoczesnym niskim poziomem węglowodanów, braki żywieniowe (witaminy i składniki mineralne), bezczynność, stres (np. podczas wystaw, transportu). Chorobie sprzyja brak witaminy A oraz za duża dawka wapnia w diecie.

Kryształki kwasu moczowego mogą odkładać się we wszystkich organach, najczęściej są to jednak nerki, wątroba, osierdzie, serce i worki powietrzne.

Objawy są niespecyficzne, najczęściej jest to ogólnie zły stan zdrowia (brak apetytu, osłabienie, depresja) i następująca w krótkim czasie śmierć. Choroby jest w zasadzie nie do zdiagnozowania. Jest też nieuleczalna.

Forma stawowa

Nie są znane przyczyny. Podawanych jest kilka czynników sprzyjających zachorowaniu na tą formę skazy moczanowej, z których najczęściej wymieniana jest dziedziczona skłonność do zachorowania oraz białkowa dieta. Z tym, że nie chodzi tu o wysoki poziom białka, ale o złe zbilansowanie aminokwasów, których nierównowaga powoduje wzmożoną produkcję kwasu moczowego.

Na początku choroby ptaki wyglądają na zdrowe, mogą jedynie lekko kuleć i zauważa się niechęć do latania oraz siedzenia na żerdzi. Po bliższym przyglądnięciu się można zauważyć mało elastyczne i obrzmiałe stawy nóg. W dalszym przebiegu choroby pojawiają się typowe guzki dnowe głównie w okolicach stawów, wiązadeł i ścięgien. Guzki dnowe mają kolor białawo żółtawy (kremowy) i tworzą jakby wybrzuszenia pod skórą. Guzki mogą całkowicie zniekształcić nogi. Obrzęki są bardzo bolesne przy dotyku lub poruszaniu się. Zmiany mogą powodować całkowite unieruchomienie kończyny. Skóra w okolicy guzka może przybierać czerwonofioletowy kolor.

 
 
 

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery